Iloista meininkiä

Hiitolan Pitäjäseura on löytänyt keinon saada lapsia ja nuoria mukaan toimintaan. Ovat Juureni Karjalassa tapahtumassa sukupolvet kohtaavat.

Lasten riemua talvisessa tapahtumassa.

Lasten riemua talvisessa tapahtumassa.

Hiitolan Pitäjäseuran järjestämää perinteistä koko perheen talvipäivää vietettiin helmikuun viimeisenä sunnuntaina Nakkilassa, hiitolaisjuurisen Aarne Räikkösen perustamassa laskettelukeskuksessa jo kahdennentoista kerran.

Tapahtuma keräsi ennätyksellisen osallistujamäärän eli 139 eri-ikäistä oli saapunut mukaan, monet jopa kolmen polven voimin. Aivan kuten toivoimmekin.

Lapsia oli mukana runsaasti niin laskettelurinteissä kuin pulkkamäessäkin. Oli ilo seurata pienten touhukkaiden laskettelijoiden iloisia ilmeitä. Aikuisilla juttu luisti vilkkaana karjalaiseen tapaan.

Hiitolan Pitäjäseura ja sen toimihenkilöt pitivät osallistujista hyvän huolen. Viileähkössä säässä oli välillä mukava käydä tankkaamassa seuran tarjoamilla makkaroilla, mehulla sekä pullakahvilla. Alle 16-vuotiaat saivat lasketella ”seuran piikkiin” tunnin ajan.

Tapahtuma huipentui lopuksi kaikkien osallistujien kesken pidettyihin arpajaisiin.

Toivon mukaan kaikille nuoremman polven edustajillekin saatiin kylvettyä edes pienen pieni ”Hiitola

siemen” ihon alle.

Tapahtumamme tukijoina hyvät yhteistyökumppanimme Salomonkallion laskettelukeskus, ja Karjalaseurojen Satakunnan Piiri.

Raija Laaksonen

kuvat: Tarja Aho

Lisää luettavaa...